Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Wpis wyodrębniony jako nowy temat + dodano etykiety - moderator Bartłomiej

 

Witam wszystkich.

Przeczytałem i prze-wertowalem wszystkie tematy własnego routera i nie znalazłem nic co by mi pomogło. 

Mam usługę sam internet światłowodowy 300mb +funbox3.0.

Mam taki problem że mój dom jest parterowy i zbyt obszerny aby wszędzie był zasięg wifi. Przy samym routerze na wifi wyciąga maksymalnie 50mb a w pokoju obok już 20mb... W następnym pokoju maks 5. Nie raz całkiem znika. Ściany mają po 40-50cm grubości i ciężko wszystko chodzi.

Dodatkowe wzmacniacze sygnału od Orange nie interesują mnie w żaden sposób bo wifi zamula. Najlepszym rozwiązaniem bylby drugi router na drugim końcu domu. 

Kabel sieciowy nie wchodzi w grę bo obliczyłem że wychodzi około 100m kabla a jak każdy wie po takiej odległości prędkość spada.

 

Więc zainwestowałem w kabel swiatlowodowy i switcha który rozdziela sygnał optyczny na 2 kable. Przeprowadzilem kabel i kupiłem drugi router optyczny gpon huawei hg8245. 

Niestety nie wiem jak go odpowiednio skonfigurować aby działał internet. Funboxa podpinam k działa a drugi nie chce.

Funbox nie spełnia moich oczekiwań, gdyby miał 3 ogromne anteny to może by to chodziło ale to szmelc obliczony na mieszkanie w blokach o powierzchni 50m2.

W domu 350m2 nie działa.

Jak już wspominałem wzmacniacze sygnału wifi mnie nie interesują ponieważ prędkość to maksymalnie 50mb. 

Chce wyciągnąć pełne 300 a przyszłościowo nawet 1000.

 

Drugi pomysł ostatnio jaki przyszedł mi do głowy to zastosowanie konwertera z rj45 na gpon tylko czy to będzie działać? 

Został rok umowy z Orange. Jestem w stanie zrezygnować po zakończeniu umowy ponieważ urządzenia nie są dostosowane do dużych domow. Za które i tak się płaci dodatkowo 14.99zl.

 

36 ODPOW. 36
Anonim

Nie dotyczy

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@damiansdn  tak szczerze to niewiele z tego rozumie coś popisał, masz normalny dom czy rezydencję, spokojnie można kabel lan ciągnąć te 100 metrów nie zamuli nawet 1Gb/s, jakby co są swiche 5 portowe i każdy 1Gb/s (przykładowo D-Link DGS-105), najlepiej było by ONT od Orange załatwić, przy ogromnej willi da się to załatwić, odpinasz FunBox 3.0 i wpinasz coś z wyższej półki (przykładowo TP-Link Archer C5400x), można dorzucić jeszcze router z AP Klient (Punkt Dostępu), jakby wi-fi było nie wszędzie.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 54
  • 29
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Po pierwsze. Światłowód z Orange nigdy nie pójdzie ci na własnym ONT tylko na ich własnym ponieważ OLT odrzuci każdy inny i zablokuje strumień danych.

Po drugie. Musisz załatwić sobie ONT od Orange i podpiąć do nie go własny router. Najlepiej TP-LINK z obsługą VLAN-ów. Tak jak ja to zrobiłem. Postawiłem na swoim, że chcę Funboxa 2.0 z zewnętrznym ONT. Przyjechali po jednym dniu i wymienili Funboxa 3.0 na 2.0 i już prawie dwa lata tak śmigam. Funboxa 2.0 schowałem do szuflady , zostawiłem tylko ich ONT i podpiąłem własny router TP-Link C1200


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Radi da się, tylko trzeba sklonować MAC i mieć odpowiedni ONT.

 

@damiansdn zwróć to co żeś kupił, bo wywaliłeś kasę w błoto. Tutaj wystarczy Ci zwykły APek/switch z portami Gb, podłączony kablem, 100m kabla to wcale nie za dużo, będzie Ci śmigać bez problemu. Mając tak duży dom, przy remoncie trzeba pomyśleć o porozsiewaniu kabli po pokojach (w ścianach), wtedy nie będzie problemów, a jak się na początku o tym nie pomyśli, to wychodzą takie kwiatki jak u Ciebie 🙂  


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@-brtk-  Nie da się, to nie chodzi o taki banał jak klonowanie MAC, a każda końcówka jest autoryzowana na urządzeniu OLT. 

 

 

@damiansdn  Szczerze mówiąc weź ten sprzęt optyczny i wynieś na śmietnik 🙂 

Nic nie kupiłeś jak trzeba.

Prostuję po kolei:

Kabel ethernet działa do 100M i nie spada prędkość. 

Druga sprawa to sprzęt optyczny i router.

Ten router to sprzęt standardu GPON i nie nadaje się do "przedłużania kabla ethernetowego".

Do "przedłużenia Ethernetu" powianieś kupić media konwerter i kabel optyczny, który spełnia wymagania tego media konwertera, do tego nie ma czegoś takiego jak konwerter RJ-45 na GPON.

 

Brak infrastruktury sieciowej w tak dużym domu to niestety tylko i wyłącznie twoja wina.

Powinieneś mieć po całym domu rozprowadzoną instalację RJ-45 która kończy się w jednym miejscu, wchodzi do switcha a switch do Funboxa 3.0. 

Nawet ogromne anteny w routerze nic nie pomogą, ponieważ router nie tylko nadaje sygnał, ale i odbiera.

Wi-Fi to transmisja dwukierunkowa. Router nadaje w kierunku urządzenia, a urządzenie - np. telefon nadaje sygnał w kierunku routera. 

To tak jak słyszysz hejnał, ale hejnalista nie słyszy jak mówisz do niego.

 

Gwarantuję Ci, że żaden dostawca internetu nie spełni Twoich zachcianek.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@BORAX jest  pare przypadków w necie, gdzie ludzie podłączali swój ONT, sklonowali MAC, SN i autoryzowali go w sieci.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

 


@-brtk-napisał(-a)

@BORAX jest  pare przypadków w necie, gdzie ludzie podłączali swój ONT, sklonowali MAC, SN i autoryzowali go w sieci.


Możesz coś więcej na ten temat powiedzieć? 

 

W przypadku instalacji LAN, nie chce ciągnąc 4 kabli razem w jedno miejsce albo i więcej, wolał bym puścić jeden kabel a następnie osobnym routerem go rozdzielić + WiFi


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Co tu więcej powiedzieć, trzeba mieć odpowiednie ONT z taką funkcją i trochę pojęcia jak ugryźć temat autoryzacji. Musisz poszperać w necie na ten temat. Na elektrodzie kiedyś widziałem taki temat na pewno.

Ale jak zabierałeś się tak do tematu rozdzielenia sygnału, to nie wróżę ci powodzenia 🙂

 

Łatwiej będzie Ci poprosić o oddzielne ONT od Orange. A rozwiązania inne podaliśmy Ci wyżej co zrobić.

 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@damiansdn  ależ nie musisz mieć żadnego osobnego ONT. Podłączasz kabel z jednej strony do Funboxa 3.0, a z drugiej do wejścia LAN dowolnego routera. W routerze najpierw ustawiasz adres 192.168.1.2, a następnie wyłączasz DHCP. 
Możesz w ten sposób podłączyć dodatkowe 3 urządzenia przewodowo i kilka bezprzewodowo.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 180
  • 293
  • 2

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Przecież można kupić Access Point i podłączyć go kablem pod router od Orange, np. Ubiquiti i w ten sposób rozprowadzić WiFi po domu. Jaki problem?