Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 2060
  • 6088
  • 109

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa

Co jakiś czas osoby korzystające z Orange Światłowodu przez WiFi zadają tu pytania związane z prędkością internetu. Słuchamy (czytamy) i wychodzimy Wam naprzeciw - przygotowaliśmy krótki podręcznik opisujący o co chodzi z tym błyskawicznym netem przez WiFi i kiedy możemy na niego liczyć Szczęśliwy robot

Zanim przejdziecie do bardziej szczegółowego "podręcznika" obejrzyjcie krótki film:

 

Nie wszystkie urządzenia podołają prędkościom Orange Światłowodu.

 

Są tu jacyś gracze? Oni wiedzą, że zanim kupią nową grę komputerową to muszą porównać jej minimalne wymagania techniczne ze swoim sprzętem, bo może się okazać, że podczas grania jakość grafiki na ich nienajnowszym komputerze będzie wyraźnie słabsza niż ta, którą widzieli w reklamach. Pamiętam, że gdy parę lat temu wychodziła GTA Vice City (❤️) to przyśpieszyłem wymianę komputera tylko dlatego, że chciałem zagrać w te grę na najlepszych detalach (sic!).

 

Podobnie jest w przypadku Orange Światłowodu – choć kupując komputer zwykle nie sprawdzaliśmy parametrów karty sieciowej, bo do tej pory niemal każda „dawała radę”, to Orange Światłowód jest jeszcze na tyle nową technologią, że karty sieciowe w Waszych komputerach po prostu mogą jej nie podołać.

impo.jpg

 

A jednak Emotikon: Mrugający Za to w praktyce nie jest to takie straszne, bo znaczy tyle, że szybkość internetu bezprzewodowego będzie ograniczona kartą sieciową, więc połączenie WiFi będzie działać bardzo szybko – najszybciej jak to możliwe na Waszych komputerach, ale nie osiągnie pełnej dostępnej prędkości.

Np. jeśli macie Orange Światłowód 100 Mb/s, a Wasza karta obsługuje w praktyce maks. ok. 40 Mb/s (w połączeniu bezprzewodowym) to gdy zmierzycie prędkość internetu, np. na stronie www.speedtest.net zobaczycie „tylko” ok. 40 Mb/s… Po podłączeniu kabla Ethernet będziecie mogli korzystać już z pełnej prędkości (100 Mb/s). 

 

Więcej informacji przeczytacie po rozwinięciu opisów poniżej, które przygotowaliśmy z kolegami z działu technicznego Emotikon: Szczęśliwy

 

Jak łączę się z internetem?

Pokaż szczegóły

 

Gdy mówimy o szybkości naszego internetu to zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, jak jesteśmy połączeni z modemem, a tu mamy zwykle dwie opcje:

 

  1. Przez kabel sieciowy (przewód Ethernet) podłączony do komputera.
  2. Bezprzewodowo, czyli przez sieć WiFi.

 

W pierwszym przypadku niemal zawsze możemy osiągnąć maksymalną prędkość łącza, w drugim przypadku… bywa różnie.

Jaką szybkość internetu osiągnę po podłączeniu kablem sieciowym (przewodem Ethernet)?

Pokaż szczegóły

Nasze karty sieciowe najczęściej obsługują prędkości do 1Gb/s dla połączenia przewodowego, więc tutaj nie mamy się o co martwić. Dodatkowym plusem połączenia komputera z modemem jest praktycznie brak zakłóceń, więc jeśli chcemy przetestować szybkość internetu to powinniśmy zacząć od połączenia przez kabel Ethernet.

 

W praktyce jednak nikt z nas nie lubi plączących się kabli, więc mimo stabilności połączenia przez Ethernet, większość z nas preferuje korzystanie z wygodniejszej sieci bezprzewodowej WiFi. I tutaj sprawa już nie jest tak prosta.

Na jakie prędkości przez WiFi pozwala moja karta sieciowa?

Pokaż szczegóły

Maksymalna szybkość transferu w połączeniu bezprzewodowym uzależniona jest przede wszystkim od standardu karty sieciowej. Producenci kart oznaczają standard WiFi znakami IEEE 802.11x, gdzie x to oznaczenie wersji standardu, np. IEEE 802.11n. Poniżej znajdziecie orientacyjne maksymalne prędkości dla najpopularniejszych standardów.

 

STANDARD WiFi

MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ
(teoretyczna)

MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ
(rzeczywista)

 

802.11a

do 54 Mb/s

ok. 27 Mb/s

 

802.11b

do 11 Mb/s

ok. 6 Mb/s

 

802.11g

do 54 Mb/s

ok. 27 Mb/s

 

802.11n

do 300 Mb/s (5 GHz)
do 150Mb/s (2,4 GHz)

ok. 150 Mb/s (5 GHz)
ok. 75 Mb/s (2,4 GHz)

 

802.11ac

do 1 Gb/s

ok. 0,5 Gb/s

 

 

Jeśli nasza karta sieciowa oznaczona jest kilkoma literami, np. IEEE 802.11b/g/n to oznacza, że wspiera każdy z wymienionych standardów.

 

Ważne, że to są orientacyjne wartości. Niektóre mogą się różnić dla poszczególnych kart w tych samych standardach, więc warto sprawdzić informacje o karcie na stronie producenta, jednak pamiętajcie, że wartości podawane przez producentów są teoretyczne i to trochę taki chwyt marketingowy. W praktyce, ze względu na dodatkowe informacje przesyłane przez WiFi oraz przeróżne zakłócenia, wartości od producentów należy pomniejszyć o ok. 50% (tutaj macie niezależne źródło wyjaśniające dlaczego).

 

Podsumowując i uogólniając:

Jeśli nasza karta ma standard n lub ac to dobrze i sygnał WiFi najpewniej będzie nas zadowalać
.

Jeśli jednak nasza karta obsługuje tylko starsze standardy WiFi (a, b lub g) to kiepsko i wtedy musimy się liczyć z tym, że ultra szybki internet będzie tylko przez kabel lub będziemy musieli dokupić lepszą kartę sieciową.

Jak sprawdzić jaki standard i szybkość WiFi ma moja karta sieciowa?

Pokaż szczegóły

Instrukcje będą dla najpopularniejszego u nas systemu Windows, ale gdyby ktoś z Was potrzebował informacji do innego systemu to zapytajcie w komentarzach, a postaramy się pomóc.

 

  1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój Komputer na Pulpicie i wybieramy Właściwości.
  2. Następnie klikamy w opcję Menedżer urządzeń

    1.png
  1. W Menedżerze rozwijamy sekcję Karty sieciowe i szukamy czegoś (najczęściej) z opisem Wireless. To jest właśnie producent i model naszej karty do bezprzewodowych połączeń z internetem.

    2.png
  1. Teraz musimy wykorzystać nasze umiejętności wyszukiwania i odnaleźć informacje o karcie w internecie.

    Ja wpisałem „Wireless-N 7260 specyfikacja” i trafiłem na stronę Intela, z której dowiedziałem się, że karta obsługuje standardy b, g i n, więc już się cieszę, a producent podaje, że szybkość przesyłania informacji to 300 Mb/s. Wiem już, że to chwyt marketingowy i w praktyce mogę liczyć na ok. 150 Mb/s. Powinno wystarczyć, a jak nie wystarczy to podłączę się przez kabel Mrugający robot

    3.png

 

 Co jeśli WiFi działa wolniej niż powinno?

Pokaż szczegóły

Jeśli macie już Orange Światłowód i prędkość Waszego łącza wydaje się Wam za mała – zacznijcie od przełączenia internetu z WiFi na kabel Ethernet. Prawdodpodobnie po połączeniu przez kabel szybkość będzie ok i wtedy możemy przejść do weryfikacji połączenia WiFi.

 
Jeśli sprawdziliśmy standard naszej karty i tabelkę szybkości, a WiFi nie osiąga rzeczywistych prędkości to przyczyn może być wiele - sieć WiFi jest bardzo podatna na zakłócenia, jednak powinniśmy zacząć od sprawdzenia najłatwiejszych do rozwiązania:

 

  1. Jeśli korzystamy z karty ze standardem 802.11n to możemy odbierać sygnał w dwóch częstotliwościach: 5 Ghz lub 2,4 Ghz albo w obu tych częstotliwościach, ale to już wiecie, bo przeczytaliście sekcję „Jak sprawdzić jaki standard WiFi ma moja karta sieciowa?”Emotikon: Mrugający
    W tabeli w sekcji o prędkościach dla kart sieciowych zobaczycie, że 5 GHz jest czętotliwością 2-krotnie szybszą, więc jeśli Wasza karta ją obsługuje – to super i upewnijcie się, że Wasz router jest przełączony w nadawanie na częstotliwości 5 Ghz.
  2. Jeśli Wasza karta obsługuje kilka standardów, np. IEEE 802.11b/g/n i kilka urządzeń korzysta z sygnału WiFi to w przypadku, gdy jedno z urządzeń łączy się w niższym standardzie, router automatycznie zmieni standard dla wszystkich urządzeń na niższy, więc szybkość internetu znacząco spadnie. Musicie się z tym pogodzić dopóki nie wymienicie urządzenia o najniższym standardzie lub… przestać łączyć je z WiFi.

 

Jeszcze jedna ważna informacja dla szczęśliwców, którzy mają opcje 300 albo nawet 600 Mb/s: osiągnięcie takich prędkości przez WiFi może nie być możliwe jeśli nie macie bardzo drogiego modemu. Z naszych doświadczeń wynika, że Funbox 2, jeśli nie ma zakłóceń powinien przez WiFi wyciągnąć ok. 200 Mb/s. To bardzo dużo, także jeśli porównywać do konkurencji, ale jeśli potrzebujecie więcej - trzeba rozejrzeć się za modemami z najwyższej półki.

Potrzebujecie pomocy w konfiguracji routera? Poszukajcie tematu w społeczności, a jeśli nie był jeszcze maglowany to załóżcie nowy 🙂

Czy warto zamówić Orange Światłowód, gdy nie mam szybkiej karty?

Pokaż szczegóły

To moje osobiste doświadczenia, ale myślę, że mogą się przydać przy podejmowaniu decyzji Emotikon: Szczęśliwy Nawet jeśli nasz obecny komputer nie osiągnie pełnej prędkości Orange Światłowodu to moim zdaniem i tak warto wybrać tę ofertę, bo:

 

    • Niewielkim kosztem można dokupić kartę sieciową, która umożliwi korzystanie z ultra szybkich prędkości (chcecie, abyśmy napisali o nich coś więcej?)
  • Ograniczona prędkość jest tylko przez WiFi, przy połączeniu kablem Ethernet możemy korzystać z pełnej szybkości.
  • Komputery zmieniamy co jakiś czas, więc całkiem możliwe, że zanim skończy się umowa na internet będziemy już mieć nowy sprzęt z lepszą kartą.
  • Z internetu WiFi korzystają nie tylko nasze komputery, ale też wszystkie inne urządzenia sieciowe, np. smartfony i tablety, a wkrótce pewnie i lodówka Emotikon: Bardzo szczęśliwy
    Moja koleżanka Karolina osiąga przez WiFi na dość starym komputerze ok. 40 Mb/s, ale na nowym smartfonie śmiga z prędkością maksymalną (wybrała 100 Mb/s) i ta prędkość robi wrażenie.
  • Dla oferty Orange Światłowód nie ma opłaty za utrzymanie łącza (super, prawda? Emotikon: Bardzo szczęśliwy)

 

No i to po prostu nowsza, i znacznie pewniejsza technologia, więc warto w nią inwestować.

 

Jeśli macie jakiekolwiek pytania do powyższego tekstu, znaleźliście błąd, chcecie coś dodać, albo po prostu wyrazić swoją opinię w temacie – śmiało piszcie w komentarzach poniżej. Podstawowe informacje o Orange Światłowodzie znajdziecie także w Bazie wiedzy.

48 ODPOW. 48
Anonim

Nie dotyczy

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa

Super poradnik 🙂 Szacun za Wasze chęci i pracę 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa

I żeby nie było, że ktoś "nie wiedział"... podpiąłbym ten poradnik pod "bazę wiedzy", choćby jako klon.

😉 z grafiką Rozumu Mrugający mężczyzna

 

@Artur a jeśli bardziej pobawić się w technikalia... to może należałoby wskazać też klasę (kategorię) kabla ethernet.

 

Poza tym, standardowe zapewnienie, że ta prędkość, to tak na 100% tylko do węzła, serwera... a nie "zawsze i wszędzie"... wyzbyć się marketingowego zapewnienia stałej prędkości...

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa

Super poradnik. Duży plus.

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa

Poza tym przydałoby się zaktualizować regulaminy/cenniki/umowy, jeśli przy światłowodzie prędkości są gwarantowane. Bo na samej stronie www kilka miesięcy temu było to aktualizowane, ale w "papierkach" już nie.

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 41
  • 9
  • 2

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa

z tymi predkosciami to bywa roznie i nie jest tak ze orange daje np 300Mb/s i tak jest i nie chodzi tu o to ze klient ma slabszy sprzet. potwierdzil mi to monter wiec....

ja rozumiem ze jest straszne cisnienie na ftth w orange. mozna powiedziec ze niektorzy to juz dostali bialej goraczki.

$$ poszlo sporo na ftth a sprzedaz taka sobie.

a swoja droga  ciekawie zapowiada sie ostatnia akcja w postaci migracji z miedzi na ftth 😉

 

druga sprawa to slabej jakosci router funbox 2 przez ktorego klienci nie chca zakladac "swiatla".

co tu duzo opowiadac sprzet (router, dekoder) ktory orange proponuje to zenada

 

mi sie udalo po kablu wyciagnac tyle (identyczna predkosc wyciagnal klient wiec mierzony na dwoch komputerach na tej samej lini).

http://www.speedtest.pl/test/135650251

 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 2060
  • 6088
  • 109

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa

@Anonim, @Piotrekk85, dzięki Panowie, mamy nadzieję, że przyda się wielu osobom 🙂

 

@Misiek62, docelowo pewnie trafi do Bazy wiedzy, ale to po planowanej przebudowie kategorii.

Zastanawialiśmy się czy pisać o klasie kabla, ale ponoć bardzo rzadko zdarza się, że u kogoś jest <1G, więc zrezygnowaliśmy. Jeśli pojawią się głosy osób, które się na tym przejechały, bo miały podłączenie na słabszym to dodamy.

 

P.S. Serce > Rozum! ; )))

 

@Piotrekk85, dzięki za cynk o regulaminach, przyjrzymy się im, zobaczymy co na to prawnicy i może nie tylko po to, ale przy okazji najbliższej aktualizacji mam nadzieję, że będziemy mogli dodać info o "gwarantowanej prędkości".

 

@robriot77, domyślam się, że to 230 Mb/s na opcji 300 Mb/s? Zgłoszone do naszego działu technicznego? Sprawdzał to ktoś z BOK i potwierdził, że więcej nie wyciągnie? W przypadkach, które ja sprawdzałem zawsze wyciągał kilka Mb więcej 😄 

Dzięki za opinię o sprzęcie, zbieramy je i przekazujemy gdzie trzeba, ja również mam nadzieję, że będzie większy wybór sprzętu...

 

 

 

 


Ekspert AMA
  • 416
  • 920
  • 56

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa

@Artur Funbox 2.0 na WiFi raczej nie pociągnie więcej niż te 250 dla pojedyńczego urządzenia. Więcej będzie na Funbox 3.0

Ekspert AMA
  • 416
  • 920
  • 56

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa


robriot77 napisał(-a):

z tymi predkosciami to bywa roznie i nie jest tak ze orange daje np 300Mb/s i tak jest i nie chodzi tu o to ze klient ma slabszy sprzet. potwierdzil mi to monter wiec....

ja rozumiem ze jest straszne cisnienie na ftth w orange. mozna powiedziec ze niektorzy to juz dostali bialej goraczki.

$$ poszlo sporo na ftth a sprzedaz taka sobie.

a swoja droga  ciekawie zapowiada sie ostatnia akcja w postaci migracji z miedzi na ftth 😉

 

druga sprawa to slabej jakosci router funbox 2 przez ktorego klienci nie chca zakladac "swiatla".

co tu duzo opowiadac sprzet (router, dekoder) ktory orange proponuje to zenada

 

mi sie udalo po kablu wyciagnac tyle (identyczna predkosc wyciagnal klient wiec mierzony na dwoch komputerach na tej samej lini).

http://www.speedtest.pl/test/135650251

 

 


@robriot77

 

Dekoder zgadzam się, wymaga poprawy. Jeśli chodzi o Funbox 2.0 to już nie do końca. Dlaczego żenada? Który z routerów u innych operatorów jest taki dobry? Testowałem prawie wszystkie z UPC i Vectry. Możesz dać jakiś konkretny przykład?

 

Oczywiście można podać routery za kilkaset (najczęściej powyżej 500) złotych dostępne rynku ale Funbox 2.0 to jest coś co dostajesz w ramach usługi za co nie musisz płacić.

 

I na koniec gdzie konkretnie monter powiedział Ci że nie ma takiej prędkości? Z chęcią poznam tą informację.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 41
  • 9
  • 2

Szybkość Orange Światłowodu przez WiFi a karta sieciowa

skoro twierdzisz ze funbox to porzadny router  to oki zyj z ta swiadomoscia 😉

 

mam Ci podac nazwisko człowieka z PT ktory robi instalacje? nie jest to żółtodziób ani jakas przypadkowa osoba.

praktycznie na co dzien mam stycznosc z instalacja ftth. mam Ci wyliczac jakie cuda czasem sie zdarzaja po zainstalowaniu uslugi?

 

uwazam ze jezeli zostanie wymieniony sprzet na zdecydowanie lepszy to usluga ftth bedzie na wysokim poziomie technicznym. pomijam tv bo tu kuleje i dekoder i sama platforma telewizyjna.

 

 

ps.

zreszta tutaj do nikogo nic nie dociera bo liczy sie exel.

 

czasem warto na to wszystko spojrzec z innej perspektywy