Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.

Witam. mam kilka pytań odnośnie do raportu po instalacji FTTH (omawiam zarówno instalację na włóknach OPL oraz BSA). Czy po wykonanej instalacji wykonywany jest pomiar łącza certyfikowanym urządzeniem pomiarowym (np Exfo EX1) oraz czy mogę taki raport otrzymać na wskazany adres email ?

Podobnie jeśli chodzi o pomiar sygnału - czy gdziekolwiek w raporcie jest taka informacja nt sygnału i tłumienia oraz czy jest możliwość otrzymania pomiaru z reflektometru / druk spawu ze spawarki?

Przypuszczam, że standardowy Abonent nic z tego nie zrozumie ale chciałbym wiedzieć jakie podejście do tematu ma Orange (dodam, że wszystkie wyniki pomiarów potrafię czytać i interpretować).
Dodatkowo czy wykonywana jest dokumentacja fotograficzna wykonanych prac?

 

dzięki z góry 😉

26 ODPOW. 26

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.

@pablus nie spotkałem się jeszcze na instalacji z pomiarami reflektometrem. Jedyne pomiary jakie wykonuje partner techniczny to pomiary poziomu mocy. W czasie projektowania wykonywany jest bilans mocy i tylko na podstawie tego wykonywana jest instalacja. Monter w gniazdku na końcu podłącza miernik mocy i sprawdza czy jej poziom mieści się w zakresie. Reflektometrów używają tylko wtedy kiedy jest awaria , uszkodzenie i poziom mocy jest za duży lub za mały. Trzeba umieć również ich używać. O otrzymaniu pomiarów zapomnij. Budowa struktury sieci to tajemnica handlowa.

Możesz jednak w czasie instalacji zapytać czy mają ów miernik i poprosić o wykonanie jednego pomiaru. Przez ramię montera zerknąć na wyniki i wdać się w dyskusję. Jak trafisz fajną ekipę, to dasz radę


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.

@agat13 bardziej chodzi mi o pomiar potwierdzający że klient dostaje prędkość rzeczywistą wg tego co ma na umowie. spotkałem się już z takimi praktykami. wówczas jest to podstawą dla operatora do tego, że instalacja została wykonana poprawnie i łącze spełnia określone parametry.

A do czego służy reflektometr wiem 🙂 z tym, że każdy ma nieco inne funkcje 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.

@pablus to pisz, że chodziło ci o speedtest, a nie i poprawność wykonania przyłącza. To można laptokiem sprawdzić...po co aż reflektometr..

Dodam jeszcze, że fotki wykonują, ale nie pytałem nigdy co z nimi robią 😀 może na fajsbuka wrzucają?? Takie wtorkowe selfi z OPP , a środowe z gniazdem optycznym


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.

tak, ale laptop nie jest certyfikowanym urządzeniem a EXFO EX1 już tak 😉 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.

@pablus i wtedy biada abonentom bo jestem się w stanie założyć że każdy pomiar na mierniku  byłby powyżej 1 GB na sekundę. Ćwiczyłem to na ADSL ( porównanie żadne, ale miernik idealnie mieszał w głowie klientom) i na sieci LAN. Dopiero ludziska oczy wywalali jakie dziadostwo w sieci mieli...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.

@pablus Po instalacji monter może zrobić u klienta pomiar mocy, ale nie musi. Najczęściej włącza się laptop i speedtesta wrzuca. Dodatkowo modemy klienckie Netii mają możliwość sprawdzenia mocy to możesz sam to robić kiedy chcesz i ile chcesz. Nie wiem jak jest w Funboxach pomarańczowych. Pomiary mocy oraz tłumienia całej sieci wykonuje się w OPP i OLT. My używamy sprzętu firmy JDSU zarówno mierniki mocy jak i reflektometry. Wyniki oraz zdjęcia trafiają do dokumentacji powykonawczej. Klient takich informacji nie może uzyskać.     


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.

no właśnie taki bajer by się przydał na FB 6.0 aby można było odpalić speedtest albo mieć podgląd do aktualnej prędkości 😉

ja nałogowo robię speedtesty więc dla mnie to nie problem, ale inni abonenci mogą chcieć takiego bajeru i go używać 😉


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.

@pablus poczekajmy, był taki pomysł na AMA FB 6, ekspert potwierdził że mają zamiar coś takiego wprowadzić 🙂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Raport z instalacji FTTH - szczegóły.

@pablus Tu masz przykładowy pomiar który dziś wykonałem 😀

 

0x01.jpg