Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Poprawność instalacji FTTH do domu jednorodzinnego

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 15
  • 0

Poprawność instalacji FTTH do domu jednorodzinnego

Witam wszystkich,

otóż mam pytanie czy moja instalacja światłowodu przedstawiona na zdjęciach jest poprawna? Troszkę mnie martwi ten luz kabla na tym słupie i czy nie jest za bardzo zgięty, przy domu technicy założyli dwa takie uchwyty odciągowe bo do tego słupa mam coś ponad 40 metrów i jeszcze z działki sąsiada około 20m gdzie jest mufa na słupie z której kabel leci do mnie do domu. Kabel widać z 2-go piętra, że troszkę wisi bo to jednak długi odcinek, ale jest wystarczająco wysoko. Wszystko działa jak należy prędkość nawet trochę większa niż w umowie 317dl/54up. Sygnał też wydaje mi się że jest dobry chociaż nie wiem jakie są normy, co myślicie o tej instalacji? Jest się czym przejmować?

Poziom sygnału optycznego nadawania (dBm)

1.824

Poziom sygnału optycznego odbierania (dBm)
-16.925
 
2(1).jpeg1(1).jpeg3(1).jpeg
 
________________
* Wstawiłem grafikę dodaną jako załącznik – moderator Michał
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Poprawność instalacji FTTH do domu jednorodzinnego

@dawciorex Na pierwszy rzut oka wszystko jest ok. Zapasy mają prawo odstawać od słupa i przyznam, że wolę, gdy są, niż jak kabel jest naprężony jak struna,..

To tylko bałagan optyczny nie mający wpływu na działanie łącza. Te podwójne mocowanie do podbitki nawet mnie zdziwiło, ale przyznam, że ciekawy pomysł na zabezpieczenie. Dwa maliko trudniej zerwać niż jedno...Jedno co zastanawia to ewentualne tarcie o inne kable/linki, które  po jakimś czasie może skutkować przetarciem powłoki zewnętrznej kabla, co i tak nie wpłynie na transmisję (zabezpieczenie kevlarem i mała wrażliwość na wilgoć włókna)

Maliko i podejścia do niego zrobione poprawnie. Szkoda, że zapasu nie puścili środkiem, a dookoła wszystkich przewodów...

Poziom sygnału o milimetry za wysoki (norma to -17 do -27dBm), ale nie powinno mieć to wpływu na działanie usługi. Lepiej przekroczyć ta granicę o włos niż ta drugą, bo wtedy mogą się pojawić zaniki sygnału 🙂

Swoją drogą, jak zobaczysz jeszcze techników na słupie, to poproś, aby trytytkiem złapali w środku tego zapasu kabel do innego z linką samonośną..to usztywni go i nie pozwoli na swobodne majtanie się na wietrze

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Poprawność instalacji FTTH do domu jednorodzinnego

@dawciorex Na pierwszy rzut oka wszystko jest ok. Zapasy mają prawo odstawać od słupa i przyznam, że wolę, gdy są, niż jak kabel jest naprężony jak struna,..

To tylko bałagan optyczny nie mający wpływu na działanie łącza. Te podwójne mocowanie do podbitki nawet mnie zdziwiło, ale przyznam, że ciekawy pomysł na zabezpieczenie. Dwa maliko trudniej zerwać niż jedno...Jedno co zastanawia to ewentualne tarcie o inne kable/linki, które  po jakimś czasie może skutkować przetarciem powłoki zewnętrznej kabla, co i tak nie wpłynie na transmisję (zabezpieczenie kevlarem i mała wrażliwość na wilgoć włókna)

Maliko i podejścia do niego zrobione poprawnie. Szkoda, że zapasu nie puścili środkiem, a dookoła wszystkich przewodów...

Poziom sygnału o milimetry za wysoki (norma to -17 do -27dBm), ale nie powinno mieć to wpływu na działanie usługi. Lepiej przekroczyć ta granicę o włos niż ta drugą, bo wtedy mogą się pojawić zaniki sygnału 🙂

Swoją drogą, jak zobaczysz jeszcze techników na słupie, to poproś, aby trytytkiem złapali w środku tego zapasu kabel do innego z linką samonośną..to usztywni go i nie pozwoli na swobodne majtanie się na wietrze


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 15
  • 0

Poprawność instalacji FTTH do domu jednorodzinnego

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i uwzględnienie wszystkich moich pytań!
Mnie również zdziwił ten podwójny uchwyt, ale jak to się mówi co dwie głowy to nie jedna 🙂
Z tą trytytką dobry pomysł, jak ktoś tam będzie majstrował to poproszę o złapanie kabla.
Sygnał często waha się od tych -17 do -20 max także z normy wynika, że jest ok 🙂

Jeszcze raz dziękuję za rozwianie moich wątpliwości, pozdrawiam!


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Poprawność instalacji FTTH do domu jednorodzinnego

@dawciorex  Cieszę się, że mogłem coś podpowiedzieć...drobna uwaga - Sygnał nie powinien "pływać" pomiędzy dwoma wartościami. Kontroluj to i w razie czego zgłaszaj..

Jak monter będzie spinał paskiem Twój kabel z innym, to w połowie zapasu i tak, aby nie dotykał do innych prócz tego, do którego będzie mocowany


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1460
  • 7451
  • 55

Poprawność instalacji FTTH do domu jednorodzinnego

@agat13Tydzień temu pytałem technika, który podłączał mi FB o poziom sygnału i twierdził, że norma to od -27 do -8. Powyżej -8 podobno może wypalić gniazdo światłowodowe.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Poprawność instalacji FTTH do domu jednorodzinnego

@Samotnick wedle bilansu mocy uznaje się ten zakres podany przeze mnie. To, że wyższy poziom może spalić urządzenie to sprawa wiadoma, ale zapas musi też być...nikt nie ryzykuje takiego scenariusza,..


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 407
  • 1046
  • 7

Poprawność instalacji FTTH do domu jednorodzinnego

GPONpng.png


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Poprawność instalacji FTTH do domu jednorodzinnego

@dawciorex instalacja ok. Na słupie mogli tylko jeszcze złapać kabel i umocować do słupa uchwytami żeby tak nie sterczał i na wietrze nie pracował ale powiedzmy że jest ok. Co do siły sygnału teoretycznie przy splitterze 1:2 można uzyskać tłumienie poniżej -8 dBm. W praktyce rzadko kiedy stosuje się takie splittery dlatego podają normę wyższą.