Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ONT/IP publiczne i serwer NAS

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

ONT/IP publiczne i serwer NAS

Cześć, 

Czy Orange udostępnia nadal ONT i IP publiczne dla internet światłowód? 

Do końca roku mam mieć podciągnięty światłowód Orange. Niestety dzisiaj w rozmowie z konsultantem usłyszałem, że mogę dostać tylko router i IP prywatne.

A z uwagi na serwer NAS, do którego muszę mieć dostęp z zewnątrz, potrzebuję ONT, własny router, przekierowanie po portów i IP publiczne.

Nie chcę się bawić w podwójny nat, czy chmurę producenta. 

Czy coś takiego jest w ogóle możliwe w Orange, czy tylko inny dostawca?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54688
  • 644

ONT/IP publiczne i serwer NAS

@trustworthy  adres przydzielany do Neostrady jest zawsze publiczny w wersji IPv4 lub IPv6 

Upierać się trzeba, bo nie dostaniesz ONT. Zakłada je technik podczas instalacji. Nie ma opcji domowienia później i tyle.

Argumenty? Masz mieć router w innym miejscu niż gniazdo optyczne i masz tam kabel ethernet. To wymusza ONT zewnętrzny ( np)

FB i tak dostaniesz z przydziału 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

8 ODPOW. 8

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54688
  • 644

ONT/IP publiczne i serwer NAS

@trustworthy  będzie publiczne, ale zmienne. Musisz użyć DynDNS, aby mieć protezę stałego IP.

ONT dają na wyraźne zamówienie i TYLKO przy instalacji usługi. Później to graniczy z cudem, aby otrzymać ONT 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

ONT/IP publiczne i serwer NAS

Ok, zmienne IP to nie problem, rozwiąże to przez DynDNS właśnie. Ale czy o IP publiczne trzeba prosić? Dopytywałem o to kilka razy i konsultant upierała się, że IP jest prywatne.

Co do ONT - ok, czyli przy zamawianiu upieram się, że musi być ONT, a nie FB. Jakies argumenty szczególnie działają na Orange? Jakby własny serwer nie wystarczył... Ale wiem, że to dla nich żaden argument. Większość konsultantow nie ma nawet pojęcia, jak to działa 😀

 

________________
* Ukryłem zrzut czatu z konsultantem – moderator Michał


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54688
  • 644

ONT/IP publiczne i serwer NAS

@trustworthy  adres przydzielany do Neostrady jest zawsze publiczny w wersji IPv4 lub IPv6 

Upierać się trzeba, bo nie dostaniesz ONT. Zakłada je technik podczas instalacji. Nie ma opcji domowienia później i tyle.

Argumenty? Masz mieć router w innym miejscu niż gniazdo optyczne i masz tam kabel ethernet. To wymusza ONT zewnętrzny ( np)

FB i tak dostaniesz z przydziału 


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 254
  • 958
  • 5

ONT/IP publiczne i serwer NAS

IP będzie na pewno publiczne. Z całym szacunkiem dla konsultantów, ale wprowadzają Cię w błąd. Odnośnie ONT, to czy łącze będziesz mieć na infrastrukturze Orange, czy innego operatora? Bo jeżeli innego, to ONT będzie z automatu, tylko max prędkość 600Mb.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54688
  • 644

ONT/IP publiczne i serwer NAS

@atlas_cudow  sluszna uwaga, ale znając konsultantów zawsze bym się upierał przy ONT, bo na infrastrukturze SI też operator w systemach widnieje jako obcy, a ONT-a niestety nie zobaczysz jak się nie upomnisz...


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 254
  • 958
  • 5

ONT/IP publiczne i serwer NAS

@agat13Miałem na myśli operatorów typu Nexera, FH czy innych na umowach BSA.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54688
  • 644

ONT/IP publiczne i serwer NAS

@atlas_cudow  Ja to wiem......😉


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1804
  • 8753
  • 67

ONT/IP publiczne i serwer NAS

@trustworthy Klient NoIP działa w FB (przynajmniej FB3) niezawodnie. Zaraz po restarcie masz aktualne wpisy. Przekierowanie OpenVPN czy WG również nie stanowi problemu (zakładam, że masz serwer VPN na NASie).