Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

IPv6 - kolejne podejście


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 494
  • 2063
  • 4

IPv6 - kolejne podejście

zrobiłem, nie wybuchło  a miałem przez chwilę nadzieje że mooże będzie działać 😄


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 35
  • 43
  • 0

IPv6 - kolejne podejście


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

IPv6 - kolejne podejście


@_Artek_napisał(-a)

zrobiłem, nie wybuchło  a miałem przez chwilę nadzieje że mooże będzie działać 😄


Nie miało prawa wybuchnąć. Po prostu sobie jest ale nie działa 😁 Ba, nawet jak próbujesz przy dopisku /ipv6 dopisać porty, to nieraz je usuwa albo samo zmienia zakres czy sam wpisany port. Takie anomalie dzieją się na Funboxie 🙂

 

@nkg753  nie rozumiem tego wpisu co żeś tam napisał. Ipv6 tak jak i ipv4 ma swoje pulę IP, tylko ciężej jest tam się doszukać " stałości ", przez jego dlugosc. 

Dlatego też jak w ipv4 miałeś np. 83.6.* to w ipv6 możesz mieć 1000:1000:* itp.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 494
  • 2063
  • 4

IPv6 - kolejne podejście

No to pozostaje mi tylko czekać aż naprawią bufor na ipli po ipv4 w mojej lokalizacji 😄 kiedy i czy kiedykolwiek..... to wie tylko orange........ swoją drogą to też dziwne zjawisko jak jestem na ipv6 to wszystko śmiga bez problemu (poza p2p na konsoli) jak tylko przełączę na ipv4 to transfer na servisach VOD osiąga zawrotne prędkości rodem z lat 90-tych (2mb/s max)  


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 35
  • 43
  • 0

IPv6 - kolejne podejście

@_Artek_ można jeszcze jakimś wiresharkiem sprawdzić czy ta ipla leci przez ipv6 czy ipv4. Jeżeli to drugie no będzie znaczyło, że mają bardzo nieoptymalną topologię, ale nic z tym nie zrobisz.

 

@-brtk- ok, to napiszę jeszcze raz. Orange Światłowód na Funbox chodzi w dwóch trybach:

  • tylko IPv4
  • IPv4 + IPv6 (gdy do loginu masz dopisane "/ipv6")

W trybie IPv4:

  • dostajesz normalny publiczny dynamiczny adres IPv4 z otwartymi wszystkimi portami (przynajmniej ja nie znalazłem takiego, który byłby zamknięty)

W trybie "/ipv6":

  • dostajesz publiczny adres IPv6 ze stałym prefixem /64. Czyli pierwsza połowa adresu jest stała. Druga połowa adresu to Twoja podsieć,
  • Funbox przydziela adresy IPv6 z tej podsieci sobie i urządzeniom w domu bez możliwości konfiguracji zakresu, stałych adresów itd. po prostu nic, oczywiście wszystkie adresy są publiczne,
  • firewall na Funbox domyślnie blokuje połączenia przychodzące na porty z internetu, można wybrane otworzyć np. dla kompa i będzie działało do póki nie zrestartujesz kompa i Funbox nie przydzieli nowego adresu IPv6,
  • możesz ustawić statycznie adres IPv6 na kompie, ustawić bramkę na adres routera itd. ale to nie zadziała, bo Funbox po prostu nie routuje ruchu na adresy, których nie przydzielił, po prostu nie będzie ruchu poza LAN, (cały czas mówię o adresacji IPv6),
  • dostajesz również adres IPv4 przez który łączysz się z adresami IPv4, ale to nie jest dual stack, ten IPv4 jest współdzielony czyli de facto leci przez NAT w Orange, (podobno jest to norma w sieciach komórkowych IPv4, bo tam też wszystkie porty poblokowane i nie ma możliwości otworzyć)
  • możesz na ten IPv4 przekierować porty z wewnątrz i będą działały, Funbox przydzieli jakiś wolny port na tym publicznym IP i do niego przekieruje ruch na port wewnętrzny jaki ustawiłeś,
  • co jakiś czas (przez pół roku miałem stały, potem zaczął się regularnie zmieniać co kilka dni) zmienia się ten współdzielony adres IPv4 i ustawienia portów tracą ważność, trzeba je usunąć i od nowa dodać.

Nie wiadomo czy za ww. blokady i przydział adresów odpowiada sam Funbox czy coś dalej w Orange, bo nie łączyłem się innym modemem z "/ipv6", jedynie co najwyżej bez i działało. Nie znalazłem też nikogo na forach, komu udało by się połączyć z IPv6 na własnym routerze.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

IPv6 - kolejne podejście

Dalej nie rozumiem co w tym dziwnego. 

W Orange od zawsze jest zmienne IP i przy IPv6 też jest.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 35
  • 43
  • 0

IPv6 - kolejne podejście

@-brtk- a co ma być dziwnego? Tak zrobili bo widocznie tak im było taniej i typowy ZU więcej nie potrzebuje. Profesjonalny ISP dla firm może dać prawdziwy dual stack, ale nie za 80zł brutto/miesiąc. 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

IPv6 - kolejne podejście

Dlatego nie widze tu nic dziwnego. W Orange masz większość rzeczy nie tak jak powinno być 🙂


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 494
  • 2063
  • 4

IPv6 - kolejne podejście


@nkg753napisał(-a)

@_Artek_ można jeszcze jakimś wiresharkiem sprawdzić czy ta ipla leci przez ipv6 czy ipv4. Jeżeli to drugie no będzie znaczyło, że mają bardzo nieoptymalną topologię, ale nic z tym nie zrobisz.


Mogę sprawdzić ruting ipli i playera po ipv4 ale nic mi to nie da bo nie pracuje w orange mi wystarczy info że  wszystji działa poprawnie z dopiskiem ipv6 a wszyscy wiemy jak wygłąda ruting w orange. 


 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 21
  • 40
  • 0

IPv6 - kolejne podejście

Polecam Netlimiter 4, można mieć podgląd na ruch sieciowy wszystkich aplikacji