Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

⚡Chroń swój modem, dekoder, komputer, telewizor i inne urządzenia domowe. ⚡🌩⛈


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 180
  • 293
  • 2

⚡Chroń swój modem, dekoder, komputer, telewizor i inne urządzenia domowe. ⚡🌩⛈

Ja mieszkam blisko transformatora. Kabel do niego od domu w ziemi idzie. Ale też od trafo do domu, w kablu nie ma kabla uziemiającego i również w skrzynce rozdzielającej koło domu. Do licznika od niej też kabel uziemiający nie występuje, bo dom, mimo że jednorodzinny i trafo były budowane w latach 70-siątych. Więc chcąc komputer podłączyć do uziemienia musiałem kabel zerowy połączyć w gniazdku z bolcem uziemiającym.

 

U mnie od transformatora do takiej większej rozdzielni prądu kabel też idzie w ziemi.

Anonim

Nie dotyczy

⚡Chroń swój modem, dekoder, komputer, telewizor i inne urządzenia domowe. ⚡🌩⛈

Uziemienie warto zrobić, też w głównej skrzynce na zewnątrz domu nie mam, ale w domu mam, zrobione w trakcie budowy instalacji, poradniki jak się to robi, teraz to nawet w sieci są, nas skasował instalator, ale to były 80 lata.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

⚡Chroń swój modem, dekoder, komputer, telewizor i inne urządzenia domowe. ⚡🌩⛈

Problem nie leży w parkach, tylko w sieciach przesyłowych. Te są faktycznie przestarzałe i nie wytrzymują takich wącham, jakie powstają z produkcji energii z paneli. Po prostu Polskie Sieci Energetyczne przespały modernizację, tak jak kiedyś Nokia swoją szansę na smartfony. Będziemy mieli problem z energią. Jak nie my, to na pewno nasze dzieci. Co to jest za modernizacja, jak w przeciągu ostatnich 30 - 40 lat powstała jedna linia energetyczna Siedlce Sulejówek. Co z resztą powiatów?

Jak by nie przeszkadzało Tesli, to byśmy mieli energię po WiFi i jeszcze piorun by wspomógł, ale ludzie nie rozumieli tego geniusza. Wielka szkoda, bo to co wynalazł, do tej pory używamy. Nawiasem mówiąc przed końcem swojego żywota przewidział smartfony.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 180
  • 293
  • 2

⚡Chroń swój modem, dekoder, komputer, telewizor i inne urządzenia domowe. ⚡🌩⛈

I też pamiętam, jak u nas przynajmniej w Warszawie, Stoen miał plany żeby Internet przesyłać nie kablem miedzianym z linii telefoniczne, czy innym grubym kablem, o światłowodach jeszcze nikt wtedy nic nie słyszał, tylko kablem elektrycznym, tym idącym od transformatora do domu, oraz z rozdzielni do transformatora czy jakoś tak. Oczywiście potem pomysł zdechł.

 

Również w domu mam jeszcze kable aluminiowe w ścianach, bo za komuny na takie była "moda". Kabel ten idący z licznika do skrzynki też jest aluminiowy i ten idący od skrzynki do transformatora też jest aluminiowy. 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 2002
  • 6148
  • 69

⚡Chroń swój modem, dekoder, komputer, telewizor i inne urządzenia domowe. ⚡🌩⛈


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

⚡Chroń swój modem, dekoder, komputer, telewizor i inne urządzenia domowe. ⚡🌩⛈

Postępowaniu z urządzeniami podczas burzy, kolejne przypomnienie blog Orange:

https://biuroprasowe.orange.pl/blog/uwazaj-idzie-burza/


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2319
  • 9662
  • 82

⚡Chroń swój modem, dekoder, komputer, telewizor i inne urządzenia domowe. ⚡🌩⛈

O zabezpieczeniu urządzeń w czasie burzy także w poradniku Orange Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny w czasie burzy? https://www.orange.pl/poradnik/smartfony-i-inne-urzadzenia/jak-zabezpieczyc-sprzet-elektroniczny-w-c...

Pozdrawiam 🙂


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1609
  • 12988
  • 2

⚡Chroń swój modem, dekoder, komputer, telewizor i inne urządzenia domowe. ⚡🌩⛈


@ketrasaArturnapisał(-a)

Dodam jeszcze, że samo odłączenie od zasilania nie zawsze uchroni urządzenia. W przypadku miedzi również należy odłączać wtyczki RJ-45 i linie telefoniczną.

W przypadku anten satelitarnych, naziemnych, należy odłączyć kabel antenowy i jeśli to możliwe, położyć na kaloryferze.

Należy taki zabieg robić z głową i oznaczać sobie przewody, aby później w odpowiednie miejsca po wpinać.


@ketrasaArtur , od siebie dodam, że kaloryfer nie jest dobrym miejscem do położenia na nim kabla. U mnie jak piorun walnął, to iskry z gniazdka poleciały na wiszące obok zasłony. Droga ładunku elektrycznego porównywalna jest do prądu błądzącego, który w jednym znanym mi z autopsji przypadku, omal nie spowodował zasypania mnie osuwającą się ziemią podczas podkopywania tzw. słupa aowego (A). Łopata została zduszona, a Bronuś zdążył czmychnąć😀 Jak grzmi ostro, to dobrze jest wszystko odłączyć od tzw. prądu, łącznie z głównym zasilaniem. No, chyba, że jest sytuacja podbramkowa, lecz wtedy ryzyko jest ogromne, a straty mogą być znaczne.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

⚡Chroń swój modem, dekoder, komputer, telewizor i inne urządzenia domowe. ⚡🌩⛈


@bronzubnapisał(-a)

kaloryfer nie jest dobrym miejscem do położenia na nim kabla

a także mija się z celem, gdy instalacja grzewcza jest plastikowa