Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód pytanie techniczne

ROZWIĄZANE

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Światłowód pytanie techniczne

Witam

 

W środę przyjeżdża do mnie technik z zamiarem podłączenia światłowodu. 

Mieszkanie wynajmowane, stąd pytanie, czy konieczne jest wiercenie dziur w ścianach? 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Światłowód pytanie techniczne

@Sven22zO tym decyduje technik..Jeśli wejście do lokalu jest realizowane w rurkach peszla, to pozostaje kwestia lokalowa. Jeśli musisz wykonać  przejście przez otwór drzwiowy np do salonu z przedpokoju, to tak...Takie są wymogi techniczne, że tego typu przeloty (futryny) wymuszają wiercenia, aby nie narażać kabla na uszkodzenie przy zamykaniu drzwi. Kwestia ustalenia z technikiem takiej trasy, aby ich było najmniej lub nawet wcale 🙂

Sprawdź czy masz sieć wewnętrzną LAN (kable eth w ścianach) czy ułożone rurki pod podłoga do każdego z pokoi (nawet dla kabli koncentrycznych kablówki, bo rurki można wykorzystać)

P.S. Zawsze możesz się wcześniej zapytać o kabel FTTH tzw niewidoczny (ustaliłem kiedyś, że podobno monterzy mają go w zasięgu) https://optomer.pl/wp-content/uploads/2019/08/Swiatlowod-niewidoczny.pdf Nawet jeśli trzeba będzie coś przewiercić, to ten będzie niewidoczny na ścianie 😉

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Światłowód pytanie techniczne

@Sven22zO tym decyduje technik..Jeśli wejście do lokalu jest realizowane w rurkach peszla, to pozostaje kwestia lokalowa. Jeśli musisz wykonać  przejście przez otwór drzwiowy np do salonu z przedpokoju, to tak...Takie są wymogi techniczne, że tego typu przeloty (futryny) wymuszają wiercenia, aby nie narażać kabla na uszkodzenie przy zamykaniu drzwi. Kwestia ustalenia z technikiem takiej trasy, aby ich było najmniej lub nawet wcale 🙂

Sprawdź czy masz sieć wewnętrzną LAN (kable eth w ścianach) czy ułożone rurki pod podłoga do każdego z pokoi (nawet dla kabli koncentrycznych kablówki, bo rurki można wykorzystać)

P.S. Zawsze możesz się wcześniej zapytać o kabel FTTH tzw niewidoczny (ustaliłem kiedyś, że podobno monterzy mają go w zasięgu) https://optomer.pl/wp-content/uploads/2019/08/Swiatlowod-niewidoczny.pdf Nawet jeśli trzeba będzie coś przewiercić, to ten będzie niewidoczny na ścianie 😉


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Światłowód pytanie techniczne

@Sven22z   prawdopodobnie nie obędzie się bez wiercenia, chyba że są jakieś rurki wolne typu peszle zastosowane jako przejścia przez ścianę lub istniejące do wykorzystania jako przepust dla kabla.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Światłowód pytanie techniczne

 

Raczej nie mam nic takiego. Mieszkanie jest w bloku na ósmym piętrze... Cóż pozostaje liczyć na to, że właściciele mieszkania pozwolą na takie"kombinacje".


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Światłowód pytanie techniczne

@Sven22z  sprawdź jeszcze, bo jeżeli blok to z korytarza do mieszkań mogą prowadzić kable od tv z anteny zbiorczej lub od kablówki, a te mogą iść w rurkach osłonowych i być może będzie można to wykorzystać. Całość i tak jest do dogadania z technikiem podczas montażu.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Światłowód pytanie techniczne

@Sven22zNo tego to już Ci nie powiemy 🙂 Sam musisz zerknąć czy masz w pokojach puszki telefoniczne/komputerowe/kablówki...Czy w przedpokoju jest skrzynka/ szafka techniczna i jak wyglądają przyłącza do innych lokali na klatce schodowej. Jeśli są tam listwy techniczne, znaczy, że do lokalu trzeba będzie wejść przez ścianę nad drzwiami frontowymi. Jeśli takowych brak, a kable są niewidoczne, to znaczy, że musisz szukać rurki wejściowej w przedpokoju (np)

P.S. Przekonaj właściciela, że taka dodatkowa instalacja podnosi wartość mieszkania na przyszłość, bo przecież tego kabla nie zabierzesz przy opuszczaniu kiedyś tam lokalu...a następny podnajemca wchodzi "na gotowe" i z pozytywnym wywiadem na usługi światłowodowe. Monterzy robią instalacje fachowo i estetycznie (trzeba ładnie poprosić o wsparcie w tym temacie) a nawet doradzają...


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Światłowód pytanie techniczne

Rozumiem... Interesuje mnie też kwestia instalacji w innych lokalizacjach, na wypadek przeprowadzki. Co prawda zdecydowałem się na umowę bezterminową właśnie z powyższego względu, natomiast jeśli przeprowadzałbym się w miejsce z dostępem do instalacji światłowodowej, to czy instalacja w nowym miejscu będzie mnie coś kosztować?

Anonim

Nie dotyczy

Światłowód pytanie techniczne

@Sven22z  tam gdzie jest dostępny światłowod, podłączenie za darmo, chyba że to domek jednorodzinny, wtedy opłata jest i co miesięczna. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Światłowód pytanie techniczne

@Sven22zGłupio zabrzmi, ale musisz szukać lokalizacji do przeprowadzki z dostępem do FTTH 🙂

Wtedy przeniesienie bezpłatnie, chyba, że jak wspomniał @Anonim domek jednorodzinny


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

Światłowód pytanie techniczne


@Sven22znapisał(-a)

Rozumiem... Interesuje mnie też kwestia instalacji w innych lokalizacjach, na wypadek przeprowadzki. Co prawda zdecydowałem się na umowę bezterminową właśnie z powyższego względu, natomiast jeśli przeprowadzałbym się w miejsce z dostępem do instalacji światłowodowej, to czy instalacja w nowym miejscu będzie mnie coś kosztować?


50zl - zmiana adresu instalacji. Kiedyś było za 0zl. Skończyły się czasy darmochy 😂