Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

ROZWIĄZANE

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 12
  • 40
  • 0

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

Witam,

 

Chciałbym poprosić o pomoc w postaci waszej wiedzy praktycznej jak i teoretycznej przy zagadnieniu nad którym się zastanawiam. Wiem żę wiele kwestii wyjaśni się na 100% przy montażu ale możliwe, że ktoś będzie mi wstanie doradzić.

Na początku chciałbym zaznać iż będę zmieniał dostawce sieci. I w Orange chce zakupić pakiet Internet+TV. Net będzie to 600 Mb/s albo 1Gb/s. Tak więc powinniśmy mówić o routerze Fanbox 6 oraz SWB za 9.90zł. (Tutaj wyjaśnię za chwile)

 

Dodam również iż mówimy o starym bloku bez unowocześnień typu gniazdka sieciowe czy siec schowana w peszlach wewnątrz ścian itp. Itd.

 

Mieszkanie jest to mieszkanie M3. Wchodząc do domu po lewej mam pokój z komputerem stacjonarnym(to tam musi być router) a kawałek dalej po prawej mam Telewizor.

 

I oto pytania związane z kosztami:

 

  1. Co obejmuje koszt montażu? Jeśli rozumiem mówimy o : poprowadzenie połączenia z pionu do mieszkania à w mieszkaniu pociągnięcie przewodu do gniazdka światłowodowego(w tym jego montażàPodpięcie routera à konfiguracja sieci + ewentualnie dekodera
  2. I tutaj pojawiają się schody. Bawiąc się miarką i prostą matematyką wychodzi iż potrzebuje przeciągnąć ok 15-16M kabla tak by poprowadzić do jakoś logicznie do drugiego pokoju.  I tutaj teraz tak, czy to jest podciągnięte pod montaż dekodera(tak wiem ciut przekombinowane) czy tak jak mi się wydaje płatna rozbudowa sieci?

W przypadku jeśli drugi punkt płatny w grę(ku mojej delikatnej niechęci) pozostaje WiFi. I teraz jeśli sygnał będzie słaby(nie przewidzę jak to zareaguje na moje ściany itp. Itd.) wchodzi w grę SWB. To. mam zamiar połączyć „mostem” z routerem a z dekoderem kablem.  A jak nie przyda się to go zwrócę  i tyle w temacie.  Obecny mój router TP link Archer c6 sobie niby radzi na 5GHz ale jak to będzie z stabilnością TV to nie wiem stąd SWB

 

  1. Czy pod czas instalacji monterzy sprawdzają jakość sygnału zarówno po światłowodzie i po wifi w mieszkaniu?
  2. Czy w waszej opinii monterzy działają na zasadzie byle by zrobić i mieć spokój. Czy tutaj można porozmawiać chwile i są wstanie sprawdzić oczekiwania a i może zaproponować lepsze rozwiązania ?
  3. Takie sprawdzenie odbywa się już po czy przed podpisaniem umowy.

Wyszła niezłą rozprawka😊 Dziękuje każdemu, kto dobrnął do końca. Dziękuje również za pomoc😊

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

@Tenze  odpowiem tak montaż do gniazdka do którego doprowadzony i wprowadzony będzie światłowód i od niego podłączony FB 6 jest darmowy, Ty wskazujesz miejsce gdzie będzie gniazdko, powyższy modem dobrze radzi sobie z rozsiewem wifi także w mieszkaniu nie powinno być problemów, monterzy ogarniają wszystko łącznie z pomiarem, podłączeniem modemu i dekodera, można też z nimi porozmawiać i podpytać o różne kwestie, najpierw kwestia sprawdzenia jak sobie radzi dekoder po połączeniu wifi z funboxem, gdyby okazało się że jest problem to wtedy możesz dobrać sobie czy to na próbę czy na stałe SWB. Wszystko inne czyli dodatkowy punkt (ethernet) to sprawa dodatkowo płatna i do dogadania z technikami. To chyba wszystko jeżeli coś jeszcze to pytaj 🙂

Edit.

Papiery podpisujesz na końcu po montażu, podłączeniu, sprawdzeniu i pomiarach.

(router tplink który posiadasz w tej instalacji będzie zbędny)

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

46 ODPOW. 46

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

@Tenze  odpowiem tak montaż do gniazdka do którego doprowadzony i wprowadzony będzie światłowód i od niego podłączony FB 6 jest darmowy, Ty wskazujesz miejsce gdzie będzie gniazdko, powyższy modem dobrze radzi sobie z rozsiewem wifi także w mieszkaniu nie powinno być problemów, monterzy ogarniają wszystko łącznie z pomiarem, podłączeniem modemu i dekodera, można też z nimi porozmawiać i podpytać o różne kwestie, najpierw kwestia sprawdzenia jak sobie radzi dekoder po połączeniu wifi z funboxem, gdyby okazało się że jest problem to wtedy możesz dobrać sobie czy to na próbę czy na stałe SWB. Wszystko inne czyli dodatkowy punkt (ethernet) to sprawa dodatkowo płatna i do dogadania z technikami. To chyba wszystko jeżeli coś jeszcze to pytaj 🙂

Edit.

Papiery podpisujesz na końcu po montażu, podłączeniu, sprawdzeniu i pomiarach.

(router tplink który posiadasz w tej instalacji będzie zbędny)


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

@Tenze: zasadniczo uważam tak jak napisał @slav72 , nie stresuj się, koszty raczej Cię nie zrujnują. Natomiast co do konfiguracji to mogę doradzić to co zwykle się doradza: maksimum po kablach ethernet, jeśli to tylko możliwe. Twój obecny ruter najprawdopodobniej będzie trzeba "zdekomisjonować" bo sieć LAN tworzona na bazie FB zasadniczo powinna być "płaska", bez dodatkowych "wewnętrznych" ruterów (ewentualnie może być podłaczony jako AP/bridge/extender ale raczej nie jako typowy ruter). Wtedy możesz oczekiwać że wszystko zadziała "z pudełka". Jak widzę chcesz mieć też IPTV - w takim przypadku jest to szczególnie istotne.

 

Oczywiście zawsze można sobie życie skomplikować jak ktoś lubi i chce się bawić... Ale to już inna historia.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

@TenzeJak nadmienili koledzy instalacja kabla FTTH, gniazda i modemu jest bezpłatna. SWB i testy wifi monterzy są zobowiązani zrobić (jak i połączenie dekodera po wifi wraz z testami na zasięg sieci wifi dostępnymi z poziomu menu). Sugeruję jednak ułożenie kabla eth pomiędzy modemem a dekoderem co zapewni 100% jakość.Podpowiem, ze w ramach dostarczania usługi ułożenie kabla eth do 20m (około) jest bezpłatne. Decyduj sie od razu, bo w ramach użytkowania (po instalacji) to już jest dodatkowo płatne jako asysta. Monterzy dodatkowo powinni zmierzyć zasięg wifi w 3 miejscach w lokalu wskazanych przez Ciebie (takie mają zalecenia) i ewentualnie doradzić wypożyczenie SWB. Twój router znajdzie zastosowanie jako dodatkowy AP doświetlający lokal w razie potrzeby 🙂. Sam SWB możesz również użyć jako RE z dodatkowym wyjściem eth na dekoder-też działa. Umowę i protokół odbioru sprzętu podpisujesz wtedy, kiedy usługi już działają.

Miłej zabawy i koniecznie wymagaj od techników kabla eth i pomiarów wifi


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

Ciężko na odległość powiedzieć jakie opłaty i jak to u Ciebie będzie. Zwykle światło jest do pierwszego pokoju za przedpokojem. I to jest free.

Za niestandardowe rzeczy, przewierty - opłata 149 zł jednorazowo ale rzadko stosowana.

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

@Piotrekk85 u mnie jest w trzecim pokoju za korytarzem i też było w ramach podłączenia (za free), powiedziałem technikom gdzie chcę gniazdko i nie było żadnych problemów z przeciągnięciem włókna przez 3 pomieszczenia.

Edit.

Czy może coś się zmieniło w ostatnim czasie? U mnie montaż był 6 lat temu 🤔


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

@slav72Popieram. Zwykle mieszkania są tak rozplanowane, że wystarczy przejście przez przedpokój i następnym pomieszczeniem jest salon czy pomieszczenie docelowe dla modemu. Zdarza się jednak (tak jak u Ciebie), że pomieszczenia są w szeregu i wtedy (wedle mojej skromnej wiedzy) monter powinien przejść przez wszystkie jeśli miejsce wskazane jest na samym końcu.Bezpłatnie. Niestety to się mści, bo wtedy zasięg wifi w pierwszych pomieszczeniach jest słaby, więc trzeba i to przewidzieć w wyborze miejsca dla modemu.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

@agat13 prawie się zgadza z tą różnicą że pomieszczenia przez które przechodzi włókno są ułożone na planie L-ki, a przejście przez 3 pomieszczenia było dla monterów technicznie łatwiejsze niż inna koncepcja.

Co do zasięgu wifi, jak już kiedyś pisałem w innym wątku przy FB 6 nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie 😄


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 12
  • 40
  • 0

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

Dziękuje wszystkim za pomoc 🙂 Od siebie tylko doprecyzuje, że stary router trafi do szafki na przechowanie emerytalne 🙂 I cóż stres jest jak się próbuje czegoś nowego.

 

 

Dziękuje też za informacje o pomiarach. SWB chyba wezmę na start aby potem nie musieć latać po salonach gdyby był potrzebny. Tak jak się mówi na wszelki wypadek.

 

@agat13a jak coś takiego zamówić ? Bo przy dodawaniu do koszyka mogę wybrać tylko dodatkową usługę płatną 149zł. Niby dużo niby mało zależy jak to spojrzeć. Ale mało jeśli dodamy SWB przez jakiś czas. Dlatego ważnym elementem  też jest sprawdzenie jak WiFi będzie hulało.

 

@slav72przez włókno rozumiem iż chodzi o światłowód? Jeśli tak to u mnie by szedł do bliższego(względem klatki i pionu podłączeniowego) pokoju gdzie jest komputer stacjonarny bo tutaj połączenie na kablu, gdyż komp nie ma kart WiFi i tam tak szczerze wole mieć tam kabel 🙂 ) I dzięki za uspokojenie 🙂

 

Co do gotowości do montażu to tak szczerze w 90% przewierty są porobione (u starego operatora też mam TV tylko u niego od skrzynki na piętrze idą dwa osobne kable. Jeden do routera a drugi do dekodera) Te kable niby zostaną, gdyż obecny dostawca ich nie zabierze. Jedyne co mi się wydaje to przewiercenie otworu w jednej szafie jak i to poszerzenie przewiertu przez ścianę a może i się zmieści tam jeszcze jeden kabel.

 

@j131Tak, też wole tutaj kabel stąd postanowiłem zostawić tutaj post by że tak powiem osiągnąć spokój ducha pod sam montaż by się nie stresować. A i również ewentualnie przygotować mieszkanie(odsunąć meble czy coś takiego). Wifi to w sumie pewne rozwiązanie ale czy się sprawdzi tego nie wiem. A co myślisz o tym iż między FB 6 most do SWB a z SWB kabel do dekotera. Czy to jest lepsze rozwiązanie niż same WiFi.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Koszt montażu - mieszkanie w bloku

@TenzeSWB będą mieli monterzy podczas instalacji i dlatego proponowałem bezpłatne pomiary wifi wraz z ewentualną instalacją SWB (co leży w zakresie ich obowiązków). Co do mostu...to ostateczność skoro bezpłatnie masz w cenie kabel do dekodera. Zawsze możesz zwrócić i zapłacić grosze za te kilka dni.

A co mi tam, dorzucę: na ustalenia poczekałbym do instalacji. Znasz mniej więcej działanie wifi w twoim mieszkaniu, bo miałeś w jakimś punkcie modem z kablówki. Wiesz więc gdzie był net, gdy on stał w określonym punkcie mieszkania. Tu przez analogię powinieneś porównać Swoje potrzeby z możliwościami instalacyjnymi okablowania. Warto układać skrętkę tam, gdzie możesz...To na dłuższą metę sie opłąci, bo kłopotów mniej. Masz do rozważenia miejsce dla modemu, dekodera i kompa stacjonarnego i za wszelką cenę te dwa urządzenia bym zasilił po kablu...co do wifi, to centralny punkt mieszkania byłby najlepszy (jak radził @j131 )