Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange światłowód dla graczy?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 39
  • 0

Orange światłowód dla graczy?

Witam, chciałbym wyrazić swoją opinię po trzytygodniowym okresie próbnym na temat światłowodu od Orange, który kreuje się na przyjazny dla "hardkorowych" graczy według linków poniżej.

 

https://www.orange.pl/view/gamers

https://www.ppe.pl/publicystyka/8155/swiatlowod-dla-graczy-najwieksze-zalety-szybkiego-lacza.html

https://antyweb.pl/gramy-na-orange-swiatlowod/

 

Takie małe info dla marketingowców - prędkość nie ma żadnego znaczenia w rozgrywce. W akademiku grałem na prędkości 2 Mb/s i był to najlepszej jakości internet jaki przyszło mi używać, wszystko było bardzo responsywne i stabilne.

 

Na światłowodzie Orange grałem w CS:GO, PUBG i Wolcena i na tych grach opieram swoje spostrzeżenia. Pierwsza sprawa to ping i jego wartość, która nie ma absolutnie żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Mając tysiące rozegranych godzin oraz grając na 240 hz widać to jak na dłoni i z 30 ms robi się 100 a nawet i więcej. W Wolcenie na pingu 30 ms każdy ruch jest widocznie opóźniony, gdy w teorii powinien być praktycznie niezauważalny. W grach typu fps, gdzie jakość (nie prędkość) łącza stała się kluczowym czynnikiem, widoczny jest desync, czyli co innego na serwerze, a co innego na ekranie. W praktyce objawia się to notorycznym padaniem za ścianą i przewagą przeciwnika w szybkości reakcji (kto gra w CS:GO, ten wie o co chodzi). Chcąc szybko oddać strzał z deagla, serwer "myśli", że jesteś wciąż z ruchu, więc o jakiejkolwiek precyzji można zapomnieć. Przeciwnicy oddają do mnie strzały, gdy na ich modelu widać, że wyciągają nóż. Między moim zabójczym strzałem, a śmiercią przeciwnika jest jakaś niepokojąca chwila. Niepokojąca, gdyż mój ping nie przekracza 40 ms. W PUBG z kolei odnoszę wrażenie, że 30 procent moich strzałów nie jest w ogóle rejestrowana. Miałem sytuację, w której oddałem strzał w głowę i widziałem, że rozlało się dużo krwi, a dosłownie dziesiętne sekund po mnie dostałem kontrę. Oczywiście to ja padłem, a po obejrzeniu dema, nawet nie oddałem strzału, mimo że to ja oddałem go pierwszy! W międzyczasie mam jakieś dziwne skoki utraty pakietów (10-15%) i skok pingu do 100 ms (może to ten moment, w którym Orange pokazuje, jak działa naprawdę?).

 

Konkluzja: Jeżeli zastanawiacie się nad instalacją ich światłowodu, a lubicie sobie pograć na wysokim poziomie, to z całego serca odradzam i szukajcie zaufanego, lokalnego dostawcy. Orange uznał, że prędkość internetu, to jest jakiś wyznacznik jakości. Szczerze mówiąc, to mógłbym mieć nawet 20 Mb/s pod warunkiem, że byłby to internet z dobrą jakością pingów, sensownymi routingami (przypominam, że Orange łączy się z Polskimi serwerami przez Frankfurt, normalnie ręce opadają...) i wysokim priorytetem pakietów, a byłbym w stanie zapłacić nawet tą samą cenę, jak za te 300 Mb/s.

 

Pozdrawiam

 

46 ODPOW. 46

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Orange światłowód dla graczy?

@kvrolsky bardzo ciekawa lektura. Widac ze predkosc to nie wszystko, a wielu o tym zapomina i glupieje jak zobaczy np. 1Gb/s😆 nie spodziewalbym sie takich lagow na swiatlowodzie. 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 39
  • 0

Orange światłowód dla graczy?

Świadomość konsumencka w Polsce jest na bardzo niskim poziomie i korporacje mają tutaj eldorado, a wśród nich jest Orange. Mam nadzieję, że ich zachłanność obróci się przeciwko nim, bo widzę coraz więcej postów podobnych do mojego. Era słabych komputerów się powoli kończy i gracze zaczynają dostrzegać coraz więcej na swoim ekranie, głównie niedoskonałości swojego łącza. Zapewne wielu z nich googlowało "hitreg", "desync", "stutters", "dying behind wall" i dostawało odpowiedź, że problem leży po stronie dostawcy internetu i tym samym ich świadomość o wadach łącza się zwiększa. Wystarczy spojrzeć na populację graczy w krajach skandynawskich i na ich poziom. Musi istnieć korelacja między tym a łączami, które tam mają.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Orange światłowód dla graczy?

@kvrolsky okres byl probny wiec rozumiem ze nie korzystasz juz ze swiatlowodu Orange? Masz cos nowego/lepszego? 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 39
  • 0

Orange światłowód dla graczy?

W międzyczasie miałem i wciąż mam internet od lokalnego i największego dostawcy z mojej miejscowości, który na wzór Orange również serwuje usługi "najlepszej" jakości. Słowo klucz, to "największego", bo wtedy wszystko jedno co sprzedajesz, bo i tak znajdą się klienci.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Orange światłowód dla graczy?

Teraz masz alternatywe na łączu.

Tutaj masz temat o tym i wklejam Ci od strony gdzie masz testy z konkurencją

https://nasz.orange.pl/t5/Inne/Por%C3%B3wnanie-oferty-z-konkurencj%C4%85/td-p/138252/page/45

 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 39
  • 0

Orange światłowód dla graczy?

Właśnie nie mogę się doczekać końca umowy, żeby wziąć TM. Może to być jedyna alternatywa dla mnie, chociaż za dużo opinii nie ma. Wiem tylko, że mają prywatne peeringi i odrobinę wyższe pingi, co mi w sumie nie przeszkadza.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Orange światłowód dla graczy?

Do większości serwerów mają mniejsze pingi od Orange, od UPC też, w jedynym hoście na razie gdzie mocno przegrywa z Orange to eu.battle.net, zamiast ~30ms jest 40-45ms.

Uczestniczą w decix, amsix, pozix, plix, tpix i innych, jest bardzo dobrze na razie.. :catwink:


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 39
  • 0

Orange światłowód dla graczy?

Różnicę odczułbym dopiero z 30 ms na 70, także różnica 15 ms jest jak najbardziej do zaakceptowania. Na duży minus brak umowy na czas nieokreślony. Co do jakości usług, to tylko mieć nadzieję, że będzie ona jak najwyższa. Oznaczałoby to powolny koniec Orange, bo nie powinno się nie doceniać graczy w Polsce, których liczba idzie grubo w setki tysięcy osób.

 

Dzięki za rzeczową odpowiedź.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Orange światłowód dla graczy?

No i 600zł kary za zerwanie umowy (nawet w okresie 14 dni), bo to opłata instalacyjna. Muszą zapłacić Orange za podłaczonego klienta, więc w razie zerwania umowy każą sobie tą sumę zwrócić.