Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Światłowód, ping w grach

Anonim

Nie dotyczy

Orange Światłowód, ping w grach

Wiem wiem, te maile co podawałeś - pisałem na nie. Bez odzewu niestety. Zmienili jedynie routing do Valve w WAW na Telię, ale idzie przez Hamburg by wrócić do Warszawy. Valve ten ruch i tak wysyła Telią z Warszawy - więc jakiś tam zapas mają 😛

Kompletna ignorancja ze strony Orange. Ja mam alternatywy, czy to teraz - objawowo, czy źródłowo - gdy skończy mi się umowa. I wykorzystam to maksymalnie. 

Szkoda, że nikt z Orange się tym nie interesuje. 

Ale to tylko pokazuje, gdzie mają klientów. Bo o ile na forum można nie oczekiwać wiążących odpowiedzi, tak na pewne maile - wypadałoby odpisać. Rzecznik mi odpisał masło maślane, że taką mają obecnie trasę i tyle. 

Co do reszty - bez reakcji takiej, jakiej bym oczekiwał. 

 

Pozostaje mi jedynie współczuć tym, którzy nie mają BSA. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 595
  • 1146
  • 2

Orange Światłowód, ping w grach

@Anonim

MMoże być tak że ta Telia w Warszawie jest przeciążona, nie tylko Orange korzysta z węzła Telii w Warszawie, z Telią jest mniej więcej taka sama rozmowa jak z Orange jeśli chodzi o zmianę trasy

Wkurzające jest ze nikt z Orange się tu nie wypowiada w tej sprawie 

Anonim

Nie dotyczy

Orange Światłowód, ping w grach

Jest to prawdopodobne. Mnie irytuje też fakt, że Orange ma w Warszawie od jakiegoś półrocza PoP Opentransit. I dlaczego Orange nie wystąpiło do Valve np. o bezpośredni peering dla serwerów w Polsce właśnie przez ten PoP? Kpina. 

I tak - wkurzające jest ignorowanie tego wątku przez Orange. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 248
  • 0

Orange Światłowód, ping w grach

Póki co z całej tej dyskusji wynika, że Orange światłowód nie nadaje się tylko dla profesjonalnych graczy CS, a dla całej reszty jest ok 😜

 

Przypomina to trochę audiofili którzy muszą mieć listwę zasilającą za 50000 zł bo inaczej słyszą szumy 😛

 

Aczkolwiek fajnie by było jakby w Orange do serwerów polskich nie szło przez zagranicę ...

 

Anonim

Nie dotyczy

Orange Światłowód, ping w grach

Nie jestem profesjonalnym graczem, a jednak odczuwam problemy.


Ja wiem, że będziecie na tym forum bronili Orange jak lwy, ale jeśli daje wam jasno do zrozumienia, że na światłowodzie od Orange działa coś źle, a na łączu konkurencji jest okej - to chyba nie wymyślam sobie tego tylko po to, żeby zaszkodzić Orange - jaki mam w tym interes skoro i tak z tych usług korzystam? Żaden. 

 

W dodatku nie jestem indywidualnym przypadkiem. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 248
  • 0

Orange Światłowód, ping w grach

Orange nie będę bronił bo przebić się do nich i coś załatwić to czasami naprawdę trudno jak przez zbrojony beton ...

 

W każdym razie ja osobiście przy wyborze ISP biorę więcej rzeczy pod uwagę niż tylko ping.

 

Zaczynając od urządzenia które dostaję od ISP, np. dowiedziałem, się, że w Netii dostałbym coś co nazywa się ONT Combo, wielki kawał plastiku zagracający mi mój mały pokój i pewnie grzejący się jak farelka, nie są skłonni wymienić na zwykły ONT niestety, w tej chwili mam mały ONT od Orange + router Mikrotik hAP ac2, który jest niewiele większy od ONT a naprawdę mocny, przy światłowodzie Orange i maksymalnym pobieraniu około 900 Mbit jego procesor jest obciążony zazwyczaj mniej niż 10 % i do tego kosztuje grosze w porównaniu z "gamingowymi" routerami. Byłem też w ISP Toya na próbę na 14 dni, dostałem od nich dużą i ciężką kobyłę modemo-router którego nie miałem nawet za bardzo gdzie postawić przez jego rozmiar ( jak mały komputer htpc ), do tego grzało się to to jak piec chlebowy i niestety Toya była po koncentryku i z jakiegoś niewyjaśnionego powodu odkąd go miałem to codziennie przez te 14 dni bolała mnie głowa, jak zrezygnowałem i zerwałem ich instalację to jak ręką odjął na następny dzień ból głowy minął ... Taka ciekawostka chmmmm.

 

Dalej ważne są dla mnie warunki świadczenia usługi, w Orange nie ma problemu żeby mieć na czas nieokreślony umowę, w Netii niby też ale jest 10 zł drożej niż w Orange, plusem Netii jest ich umowa na 9 miesięcy przy cenie niższej niż w Orange, ale tu już trzeba się wiązać na 9 mies. Nie lubię się wiązać umowami gdyż zawsze w okolicy pojawić może się inny ISP lub ciekawsza oferta u obecnego ISP, może zmienię adres zamieszkania i już miałbym problem gdybym miał umowę terminową.

 

Następnie ważna jest dla mnie prędkość, z uwagi, że jestem osobą normalnie pracującą a nie siedzącą na rencie / emeryturze ( jak większość w moim bloku ), to gdy wracam z pracy czasami chcę coś pobrać szybko i tutaj 1 Gbit Orange spisuje się dobrze, zazwyczaj z większości serwerów mam przynajmniej 500 Mbit, jednocześnie zdarza mi się korzystać mocno z chmury Google gdzie czasami wysyłam terabajty danych i w mojej lokalizacji tylko Orange ma najwyższy upload - 300 Mbit, na Netii jest max 100 Mbit czyli przykładowo wysłanie danych ok. 600 GB do google trwa w Netii ponad 14 godz. a w Orange ok. 5 godz. jest to spora oszczędność prądu który niestety nie tanieje ...

 

Dalej, stabilność usługi, w Orange światłowód jestem od końca czerwca 2019 i od tego czasu tylko raz zapamiętałem awarię i w dodatku nie z winy Orange, gdy nawalił Cloudflare i połowa stron nie działała wieczorem na około godzinę, nie zdarzyło mi się, żeby przez ten rok mieć jakikolwiek problem przy graniu w World of Warcraft gdzie mam pingi około 35 ms przez większość czasu. Jeśli chodzi o ONT to nigdy się do tej pory nie zawiesił, czego niestety nie mogę powiedzieć o Funboxie 3 😛 Ten sprzęt z natury ma być prosty dla przeciętnego kowalskiego ale mogliby sporo dopracować w oprogramowaniu ...

 

Następnie te nieszczęsne trasy / pingi, owszem tutaj Orange mogłoby sporo dopracować ale tragedii nie ma, szczególnie trasy poza Polskę są jak najbardziej ok, jak wspomniałem wcześniej, nie miałem nigdy problemu z grami Blizzarda i tak naprawdę żadnymi innymi, testowałem też za pomocą tuneli innych ISP i strony ładowały się identycznie jak w Orange, z Youtube np. nigdy nie miałem problemu, żeby jakieś wideo się buforowało zamiast normalnie odtwarzać. Większość osób nie zauważy różnicy czy trasa do serwera w Polsce idzie przez Polskę czy zagranicę gdyż takie małe wartości 20-30ms są praktycznie nieodczuwalne poza może wyjątkami typu profesjonalni gracze e-sportowi, cała reszta osób powinna być zadowolona ze światłowodu Orange, ja trochę marudziłem na te pingi po Polsce ale ostatecznie gdy patrzę na to całościowo to uznałem że naprawdę nie jest źle i poza pingami po Polsce trudno znaleźć inne powody do narzekania w Orange.

 

Przechodząc do meritum, Orange nie jest złym ISP do gier, nie odczułem niestabilności podczas sesji w grach FPS : Overwatch, CS:GO, Quake Champions, nie miałem problemów żeby od czasu do czasu trafić "headshota" pomimo mojego już dość przeciętnego skilla ( nie to co kiedyś gdy byłem nastolatkiem 😛 ), w pozostałych gatunkach gier "problem tras" jest już kompletnie nieodczuwalny i wszyscy powinni być zadowoleni.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Orange Światłowód, ping w grach

@Banan9 jak zmienił internet z Orange na T-Mobile, to jak odpalił YT, to pierwsze jego wrażenie było szokiem, jak szybko filmy się ładują.. 😉 Mam sąsiada obok, co ma FTTH od Orange, tylko on nie gra w gry, ale poszedłem potestować i YT faktycznie długo odpala film, w szczególności z małą ilością wyświetleń. Na UPC nie mam tego problemu w ogóle. To samo obrazki w internecie, w Orange nieraz jest pokaz jak przy renderowaniu, obrazek się ładuje od góry do dołu, zanim cały się pokaże, mija chwila.. 😉


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 248
  • 0

Orange Światłowód, ping w grach

@-brtk- 

Chmmm przed chwilą trochę sobie poklikałem na YT filmy z poniżej 10tys. wyświetleń i wszystkie odpalały się od razu w tej samej sekundzie 🤔

Anonim

Nie dotyczy

Orange Światłowód, ping w grach

Każdy bierze pod uwagę wiele zróżnicowanych czynników. 

Ja generuję ogromny ruch przychodzący (Sony, Steam, Apple, Twitch, YouTube, Facebook, Google...)

Oraz coraz większy ruch wychodzący (seeduje dużo torrentów - głównie obrazy Linuxa, ale też inne programy OS). To liczę już w terabajtach miesięcznie. 

 

Do tego dużo gram w gry sieciowe, na coraz wyższym poziomie, co za tym idzie - gra jest o wiele szybsza. Łącze musi przetworzyć o wiele szybciej te dane, które przesyłane są podczas gry zarówno ode mnie jak i do mnie. A okrężne trasy Orange na to nie pozwalają. Trzeba korzystać z technologii radiowej - teoretycznie dużo gorszej od światłowodu, a jednak lepszej. 

 

Na stabilność usług również nie narzekam. Co do awarii CloudFlare - pośrednio było to z winy Orange. Dlaczego? Gdyby Orange peerowało się z CloudFlare nie tylko częściowo przez Warszawę, a w pełni - nie mielibyśmy problemu. Bo z Polski osiągalne były wszystkie usługi oparte o CF. 

 

Nie patrz na wartość liczbową, a na jakość gry. Porównaj sobie to nie przez VPN, a przez łącze konkurencji po światłowodzie bądź LTE z dobrym zasięgiem i wtedy zobaczysz, o czym mówię. Tylko do tego trzeba grać na nieco wyższym niż przeciętny poziomie. Pisałem jakiś czas temu, że było okej - bo grałem na nieco niższej intensywności i tempie. Teraz, gdy nieco podniosłem poprzeczkę - łącze z Orange nie nadaje się do grania w CS:GO. 

 

Podsumowując, gdyby Orange nie było złe do gier - nie byłoby tyle narzekań. 
I dodam, że jak pisałem wcześniej - gdyby peeringi były zestawiane bezpośrednio, jak w przypadku ATM, OVH, eTOP - byłoby okej. A tak, idzie przez zagraniczne węzły które nie mają priorytetu dla opóźnienia. 

Przez to na LTE odczuwa się grę o wiele lepiej, niźli na światłowodzie - nie jako technologii, a jako internecie od Orange. 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Orange Światłowód, ping w grach


@Mitarnapisał(-a)

@-brtk- 

Chmmm przed chwilą trochę sobie poklikałem na YT filmy z poniżej 10tys. wyświetleń i wszystkie odpalały się od razu w tej samej sekundzie 🤔


W którymś temacie @Banan9 wklejał linki do YT i pytał się czy odpala nam się od razu, mi odpalało się od razu na UPC, on jak miał Orange miał kręcące się kółeczko przez jakiś czas, zanim film poszedł. To samo zauważyłem u sąsiada.