Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Telia - problemy z pingiem


Pracuję w Orange
  • 143
  • 292
  • 4

Telia - problemy z pingiem

Przecież chyba obiecywałem, że dołożymy starań, żeby naszych graczy na światłowodzie zadowolić i słowa dotrzymuję 🙂

 

Problem nie jest po stronie Orange. Problem ma Telia na ruchu wychodzącym w ciągu ostatnich 2-óch dni. Wyjaśniamy z Telią co się u nich dzieje.

 

Przełączyliśmy na Hamburg i obserwujemy wszystko powinno banglać.

 

Dzięki za info. Dajcie znać jak u Was to wygląda.


Poziom 5, Obserwator Przestworzy
  • 3
  • 0
  • 0

Telia - problemy z pingiem

@HypsteRT A co z waszymi klientami, którzy światłowodu nie mają? 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Telia - problemy z pingiem

@Zimny1233  Dobrze że o tym wspomniałeś bo uważam tak samo - to jest na pewno tymczasowa zmiana, przecież nie można trzymać tyle milionów ludzi na samym opentransicie i używać telii tylko zdawkowo.

 

Dlatego właśnie napisałem że wypada rozejrzeć się za innym węzłem bo problemy z telią były, są i będą. Orange nie kwapi się z wykupieniem większej przepustowości więc nic się z telią nie zmieni.

 

@HypsteRTUważam że aktualny problem jest spowodowany wcześniejszymi problemami z telią. Tak jak z zębem - najpierw lekko boli, potem mocniej, potem jeszcze mocniej, poważna infekcja itp. Tutaj podobnie - już od kilku lat telia traci pakiety które wychodzą z sieci Orange. Aktualnie wygląda to na apogeum problemu. U mnie od października do grudnia praktycznie co 2 dzień wieczorami ping podskakiwał trzykrotnie gdy pakiety szły telią. Czasem i opentransit zamulał. TP w Łodzi - śmiga. TP we Warszawie - śmiga. Gdy tylko pakiety przejdą na telię to jest masakra.. i to już od dawna. To wynika z przeładowania i po prostu za małej przepustowości dla Waszych klientów.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 2
  • 0

Telia - problemy z pingiem

Generalnie czytając na różnych forach wychodzi, że to nie jest tylko problem Orange. Wpiszcie przykładowo: "telia.net high ping" to w wielu krajach jest opóźnienie właśnie przez telię. Głównie tematy na battle.net (Diablo 3, WoW), ale też gry typu Guild Wars 2 - więc nie ma też co krzyczeć na Orange i mówić, że tylko oni mają ten problem, bo problem istnieje cały czas.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Telia - problemy z pingiem

@SebegDlatego już 5 raz wspominam żeby zmienić węzeł... to naprawdę da się zrobić, wielu dostawców to robiło. Tu chodzi tylko o pieniądze 🙂

 

Znajomy z Rumunii ma neta z RCS-RDS i mówi że u niego 95% ruchu idzie telią i nie ma problemów. Wczoraj namawiał mnie bym z nim pograł, ale napisałem mu że nie da rady bo telia u mnie strasznie muli. On odpisał że u niego śmiga i ma ping taki jak zawsze. Gdy stworzyłem gre, powiedział że ma do mnie 170 pingu... jedyny z Europy z takim wysokim pingiem. Gdy telia nie zamula to mamy między sobą 60-65 pingu.

Więc to nie do końca tylko problem telii.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 81
  • 82
  • 0

Telia - problemy z pingiem

Póki co wygląda ok, ale zobaczymy później:

 

Tracing route to hetzner.de [213.133.107.227]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms funbox.home [192.168.1.1]
2 1 ms 1 ms 1 ms wro-bng2.tpnet.pl [80.50.18.74]
3 21 ms 91 ms 3 ms wro-r1.tpnet.pl [80.50.18.73]
4 4 ms 3 ms 3 ms poz-r1.tpnet.pl [194.204.175.205]
5 22 ms 22 ms 22 ms hbg-b1-link.telia.net [213.248.96.144]
6 27 ms 27 ms 27 ms hetzner-ic-326012-hbg-b1.c.telia.net [213.248.70.1]
7 27 ms 27 ms 27 ms core12.nbg1.hetzner.com [213.239.245.25]
8 28 ms 27 ms 27 ms ex9k2.dc1.nbg1.hetzner.com [213.239.203.218]
9 28 ms 27 ms 27 ms www.hetzner.de [213.133.107.227]

 

btw. to co pokazuje trzeci węzeł to normalne? To pierwszy tracert jaki zrobiłem od przełączenia na hamburg.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Telia - problemy z pingiem

@FloccTak, to normalne, robiąc testy przy użyciu WINMTR też możesz zauważyć takie anomalie, ale one nie mają wpływu na finalny ping czy utratę pakietów. Routery TP w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i innych miastach śmigają bardzo dobrze. Problem jest gdy pakiety właśnie opuszczają Polskę lub przechodzą na telię w Warszawie.


Pracuję w Orange
  • 143
  • 292
  • 4

Telia - problemy z pingiem

nie prowokuj... 😉


Poziom 5, Obserwator Przestworzy
  • 3
  • 0
  • 0

Telia - problemy z pingiem

@HypsteRT Zdaje się, że posty użytkowników bez światłowodu są niewidzialne


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 39
  • 22
  • 1

Telia - problemy z pingiem

Może najmniej ich to dotyczyło. NIe każdy pisze co ma. Wielu ludzi jest jeszcze poza domem. Jeżeli teraz sytuacja się trwale poprawi to po prostu będzie cicho ponieważ zawsze najbardziej widoczne są problemy.

 

od niedawna posiadam VDSL do 80. Realnie:

 

  • prędkość i margines szumu
  • 2.5 prędkość synchronizacji DSL w górę 8568 Kb/s
  • 2.6 prędkość synchronizacji DSL w dół 53380 Kb/s +/-
  • 2.7 margines szumu w dół 8.2 dB
  • jakość linii (błędy)
  • 2.8 liczba sekund z błędami (ES) w trakcie pobierania (od momentu ostatniej synchronizacji)
    102
  • 2.9 Sekundy z poważnymi błędami (SES) w trakcie pobierania (od momentu ostatniej synchronizacji)
    0

Z błędami bywa różnie. Przez noc (komp wyłączony) potrafiło ich nasypać sporo ale w ciągu dnia mniej lub prawie wcale ale nie odczuwałem widocznych skutków ubocznych.

 

Ping, tracert  do sławnego wp.pl zawsze miałem około 36ms. Na serwerach gier w Europie przeważnie polski (prawie najwyższy) ping w porównaniu do innych użytkowników. Przeważnie około 100ms ale nie więcej niż 180ms. Do serwera (aktualnie nie mam jego adresu IP. Jeżeli będzie aktywny to sprawdzę) za wschodnią granicę łączyło mnie przez Niemcy (może i Francję) czyli bez sensu i nie zawsze Telia. Ludzie z sąsiednich krajów w 90% mieli lepsze pingi. Mój około 150, oni ~ 40-90.

 

Po dzisiejszej zmianie węzła dopiero zobaczę. Do wp normalne bo w kraju 36ms. Jakiś serwer gier na szybkiego i mało obciążony - polecenie ping w cmd max 64ms a wcześniej w grze ~74ms.

 

Ogólnie bez większych konkretów i na gorąco mogę zauważyć poprawę ale zobaczymy co dalej.